اولین مبلمان چه زمانی به وجود آمد ؟

چیزی که ما امروز به نام مبلمان می شناسیم اولین بار بین سال های ۲۵۰۰ تا ۳۱۰۰ پیش از میلاد برای مصارف خانگی از سنگ ساخته شده است.

 


 

قدیمی ترین مبلمان جهان

کاوش ها نشان می دهد که در دوره نوسنگی (از ۱۱ تا ۶ هزار سال قبل) در منطقه Orkney و Skara Brae اسکاتلند در جزیره ای باستانی با قدمت ۳۲۱۵ سال پیش از میلاد در هر خانه مبلمان منزلی چون کمد، تختخواب و صندلی هایی از جنس سنگ وجود داشته است.

اولین مبلمان

اولین مبلمان در اسکاتلند

مبلمان سنگی در منطقه Skara Brae در اسکاتلند حاکی از توانایی صنعتگران آن منطقه در دوران اسکاتلند باستان است که بخاطر نبود پوشش درختی اقدام به ایجاد این هنر عظیم کرده اند. در این منطقه ۸ خانه که از طوفان های وحشتناک سالم مانده اند دارای تعداد زیادی اشیاء و مبلمان سنگی دست ساز هستند.

نمای از خانه با مبلمان سنگی

نمایی از خانه با مبلمان سنگی

قدمت این جزیره به ۱۰۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و از پایان آخرین عصر یخبندان می رسد اما مبلمان سنگی پیدا شده در آن به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد (۵۲۰۰ سال قبل) بر می گردد و شواهد بیشتری در این منطقه در دست نیست.

 


 

مجسمه سنگی زن نشسته

مبلمان بنا به شواهد، تاریخچه ای کهن تر از آثار مکشوفه جزیه Skara Brae دارد ولی خود آثار فیزیکی آن در دست نیست.

مجسمه سنگی Çatalhöyük یک مدرک به جا مانده باستانی است که ثابت می کند در دوران پیش از کشف مبلمان سنگی در جزیره Skara Brae اسکاتلند نیز مردمان از مبلمان استفاده می کرده اند.

مجسمه سنگی زن نشسته

مجسمه سنگی زن نشسته Çatalhöyük

این مجسمه سنگی در سال ۱۹۶۱ توسط باستان شناسی به نام جیمز ملاارت در کاتال هویاک ترکیه کشف شد و تخمین زده می شود که قدمت آن به ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

شهر باستانی کاتال هویاک

منطقه باستانی Catalhuyuk پس از اولین کاوش جیمز ملاارت و تیم او

یک مجسمه سنگی زنانه با اندام برهنه که روی صندلی نشسته و احتمالا نمادی از یک الهه برکت با وضعیت حاملگی است که در جایگاهی والا قرار دارد. نقوش و همینطور سر دو حیوان که احتمالا شیر یا پلنگ است به ارتباط تاریخی آن با سایر آثار باستانی دوره پیش از ۶ هزار ساله عصر نوسنگی کاملا منطبق است.

جیمز ملاارت - James Mellaart

James Mellaart

این اثر باستانی توسط یک هنرمند مجسمه ساز ناشناس در آن دوره ساخته شده و پس از کشف، سر و دست راست آن مفقود شد و بعدها با تصاویر موجود با هنر نوین جایگزین گردید و هم اکنون در موزه تمدن های آناتولی در آنکارا نگهداری می شود.

 


 

تاریخچه مبلمان مصر باستان

تمدن مصر به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد، در زمان پاکسازی حاشیه رود نیل و کشاورزی در آن منطقه باز می گردد که به دوره Prehistoric Egypt یا پیش از تاریخ مصر گفته می شود. آثار بسیار کمی از تاریخچه مبلمان در این دوره دیده شده است.

اما با پیدایش اولین سلسله بزرگ مصر توسط نارمر Narmer حدود ۳۱۰۰ تا ۳۱۵۰ قبل از میلاد و آثار به جا مانده از دوره سلطنتش می توان شواهد به جامانده زیادی از مبلمان را مشاهده کرد.

اولین فرعون مصر نشسته بر صندلی

نقاشی نارمر که روی صندلی نشسته است

مبلمان مصر باستان بیشتر با چوب ساخته می شده اما از چرم نیز برای ساخت مبلمان استفاده کرده اند. مبلمان مصری با طلا، نقره، عاج و آبنوس تزئین می شدند.

به دلیل نوع پوشش درختی مصر، چوب مناسبی برای ساخت مبلمان وجود نداشته و از فینیقیه (کنعان) چوب وارد می شده و همینطور از نوعی اتصال به نام “اتصال روسری” برای چسباندن دو چوب کوچک و ایجاد یک چوب بلندتر استفاده می کرده اند.

اتصال چوب به نام روسری

اتصال چوب به نام روسری

از دیگر ابتکاراتی که در مبلمان مصرباستان دیده میشود این بوده که در آن زمان از یک چوب ارزان به عنوان ساختار اصلی مبلمان و از روکش یک چوب ارزشمند و کمیاب تر برای سطح مبل استفاده می شده است.

 

تکامل مبلمان در مصر

تاریخچه اولین مبلمان مصر باستان به انواع چهارپایه بر میگردد که به زندگی افراد غیرسلطنتی اما طبقه مرفه و غیر بردگان و زیردستان وارد شده است.

صندلی و چهار پایه هایی با پایه های باز و دور از هم و گاها چهارپایه های تاشو که لولای آنها از برنز ساخته شده و گفته می شود تا سلسله هجدهم مصر به زندگی مردم وارد نشده است.

تکامل چهارپایه و صندلی در مصر باستان

تکامل چهارپایه و صندلی در مصر باستان

به مرور زمان و در جریان تکامل مبلمان در مصر، پشتی و تکیه گاه به صندلی ها اضافه شد و قسمت کمر آنها نیز برای راحتی بیشتر کمی متمایل طراحی شد.

چهارپایه های اولیه در مصر باستان برای تشریفات و از بلوک های سنگی مربع بوده و بعدا به صورت مقعر شکل درآمد که با یک بالشتگ نرم برای نشیمن پوشش داده شد و با گذشت زمان دسته و پشتی نیز به آن اضافه و تبدیل به صندلی شد.

 

کشف جعبه طلایی از مقبره یویا

جعبه طلایی یویا مربوط به ۱۳۹۰ ق.م

همینطور در زمان سنگ حجاری سر حیوانات و در زمان چوب منبت کاری سر حیوان روی قسمت بالایی پایه صندلی یک امر معمول بوده است.

 

مبل توت عنخ آمون

یکی از شواهد بی نظیر به جا مانده از تاریخچه مبلمان در مصر می توان به صندلی توت عنخ آمون اشاره کرد.

توت عنخ آمون

توت عنخ آمون و کویین عان خسن آمون

توت عنخ آمون از ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۳ پیش از میلاد پادهشاهی کرد و یازدهمین فرعون مصر بوده که در ۹ سالگی تاجگذاری انجام می شود و در ۱۹ سالگی فوت می کند.

در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۲۲ در یک کاوش عظیم توسط فردی به نام هاوارد کارتر، آرامگاه این فرعون بزرگ مصر که تقریبا دست نخورده و سرقت نشده بود پیدا شد.

هاوارد کارتر، کاشف مقبره توت عنخ آمون

هاوارد کارتر، کاشف مقبره توت عنخ آمون

۶۵۰ وسیله از مقبره او کشف می شود. انواع تخت، صندلی، گنجه یا جعبه و کوزه های پر شده با طلا و … از وسایل به دست آمده است.

هاوارد کارتر در حال بررسی تابوت فرعون

هاوارد کارتر در حال بررسی تابوت فرعون در کنار یک مصری

برای تزئین صندلی فرعون جوان از سر شیر در جلوی پایه ها و پنجه های شیر در قسمت پایین پایه ها بهره گرفته شده که هم اکنون نیز می توان این نوع پنجه ها را در سبک مبلمان مصری معاصر مشاهده کرد.

صندلی پادشاهی توت عنخ آمون

صندلی پادشاهی توت عنخ آمون

 


 

تاریخچه مبلمان در یونان

اولین آثار پیدا شده ازتاریخچه مبلمان یونان، مبلمان با جنس فلزات، برنز و سنگ مرمر بوده است.

چوب یک ماده وارداتی در یونان باستان و یک کالای گرانبها بوده که به مبلمان سلطنتی نیز اختصاص می یابد.

 

مجسمه زئوس در المپیا

مجسمه زئوس در المپیا، تکیه زده بر تختی شاهانه (عنوان مبلمان برای پادشاهان) که با آبنوس، طلا و سنگ های قیمتی ساخته شده است.

مجسمه زئوس نشسته روی مبل

مجسمه زئوس تکیه زده روی مبل

مجسمه ای که خدای یونان باستان را در معبد زئوس در المپیا نشان می دهد که در سال ۴۷۵ میلادی به آتش کشیده شده و تخریب می شود.

مجسمه زئوس توسط فیدیا (مجسمه ساز مشهور یونانی) در سال ۴۵۰ قبل از میلاد ساخته شده است و مجسمه زئوس البته قدیمی ترین اثر مربوط به تاریخ مبلمان یونان باستان نیست.

خدایان نشسته روی نیمکت

سنگ نگاره خدایان نشسته روی نیمکت

یونان باستان تاریخچه ای غنی در مبلمان اشرافی و همینطور مبلمان خانگی برای افراد عادی دارد.

افراد ثروتمند مبلمانی مجلل، تزئین شده و گران قیمت داشته اند و همینطور کمدهایی در خانه هایشان برای نگهداری وسایل بوده است.

در عین حال مردم عادی نیز روی نیمکت هایی بزرگ می نشسته اند که از همان نیمکت برای خوابیدن (به جای تختخواب) استفاده می کرده اند. این نیمکت ها با قاب های چوبی که با طناب به هم وصل می شده اند ساخته شده و روی آنها را با فرش می پوشانده اند.

سه پایه و مجسمه برنزی

مجسمه با پایه های پنجه شیر و سه پایه برنزی قرن ۶ ق م

تا پیش از قرن هفتم قبل از میلاد صندلی های یونانی ظریف با پشتی های خمیده بودند که طرح آن از روی مبلمان رومی الگو برداری شده است.

همینطور همه نیمکت های یونانی بدون پشتی بوده اند و قالبا بصورت تاشو ساخته شده اند.

صندلی یونانی

صندلی یونانی

 


 

تاریخچه مبلمان روم باستان

مبلمان روم باستان تاثیر زیادی از نظر سبک و روش های ساخت از مبلمان یونان باستان گرفته است.

روم در سال ۱۴۶ ق م به یکی از استان های یونان تبدیل می شود و صنعت تولید مبلمان یونانی به دست روم سپرده می شود.

نیمکت و جاپایی رومی

نیمکت و جاپایی رومی قرن ۱ م از چوب، استخوان و شیشه

مبلمان در روم سبک های محدودی داشت و نوآوری های کمی نیز در آن صورت گرفته است.

سه پایه و گنجه رومی باستانی

سه پایه و گنجه رومی باستانی

مبل ها در روم با استفاده از چوب، فلز و سنگ ساخته شده است.

رومیان برای ساخت مبل از سنگ مرمر و سنگ آهک و همینطور از چوب های افرا، مرکبات، راش و بلوط و هلی استفاده می کرده اند. از چوب ساتن نیز برای تزئین مبلمان استفاده شده است.

مشخصات مبلمان روم باستان

نشانه های مبلمان روم باستان

همینطور در بین فلزات از برنز برای ساخت مبلمان استفاده می شده که نمونه های زیادی از مبل های برنزی رومی باقی مانده است.

 


 

آغاز دوران مبل کلاسیک

تاریخ مبل کلاسیک به قرن ۸ تا ۹ پیش از میلاد مسیح (حدود ۳۰۰۰ سال پیش) باز می گردد که می توان در مصر و یونان باستان انواع تخت خواب و صندلی هایی را دید که در مقبره فراعنه کشف شده است.

تصاویری از تاریخ مبل یونانی

شواهدی از تاریخچه مبلمان یونان

شاید بتوان گفت بیشترین آثار به جا مانده از مبلمان کلاسیک در مقبره فرعون های مصر برای استراحت مردگان و همینطور مبلمان چوبی یافت شده در بین اثاثیه ای که با فراعنه دفن می شده می توان یافت و در یونان باستان نیز همین طور بوده اما در یونان می توان شواهد این موضوع را در سنگ نگاره ها و همینطور مجسمه های کهن یافت.

این مطالب هم شاید برایتان جالب باشد
تاریخچه مبل گروسی
تاریخچه مبل گروسی

در صحبتی که با جناب آقای مسعود گروسی، بنیان گذار مبل گروسی در خصوص شروع به کار و راه اندازی مجموعه مبل گروسی داشتیم این طور بیان داشتند:

در این مطلب به بررسی سیر تکامل مبلمان کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، لهستان و ایتالیا در دوره قرون وسطی و سپس رنسانس تا زمان آرت دکو می پردازیم. اوج شکوفایی مبلمان کلاسیک اروپایی به قرن ۱۴ تا ۱۹ میلادی باز ادامه مطلب

مبل سلطنتی در کاخ پادشاهان اروپا و آسیا
مبل های سلطنتی و شاهانه

در این مقاله به معرفی مبل های سلطنتی و اشرافی به همراه عکس یا تصاویر نقاشی شده باقی مانده از آنها پرداخته ایم.   تخت طاووس قاجاری [caption id="attachment_896" align="alignright" width="111"] فتحعلی شاه قاجار

تخت طاووس که ابتدا تخت خورشید ادامه مطلب


شعبه ۱ جاجرود ☎ ۷۶۲۶۲۱۲۵
شعبه ۲ جاجرود ☎ ۷۶۲۶۶۵۰۷
شعبه یافت آباد ☎ ۶۶۱۹۳۶۸۷